0 głosów
przez użytkownika (1.8k)
Lekarz specjalista, u którego się leczę w miejscu zamieszania, dał mi skierowanie do gabinetu zabiegowego na zastrzyki. W czasie wakacji przebywałam u rodziny, w innej miejscowości. Tam nie uwzględniono skierowania na zastrzyki, powiedziano, że mam wracać do domu, bo zastrzyki może mi zrobić tylko moja pielęgniarka rodzinna, do której złożyłam deklarację. Czy to prawda?

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika (5.5k)
Jeśli podanie leku w drodze iniekcji zostało zlecone przez lekarza specjalistę podczas udzielania porady w trybie planowym, wówczas leczenie także odbywa się w trybie planowym, co oznacza, że iniekcje są wykonywane przez pielęgniarkę, do której pacjent złożył deklarację.

Jeśli lekarz specjalista ubezpieczenia zdrowotnego udzielił pacjentowi poza jego miejscem zamieszkania porady w trybie nagłym, to iniekcje na zlecenie tego lekarza także są uważane za świadczenia w trybie nagłym – w takiej sytuacji może je wykonać każda pielęgniarka środowiskowo-rodzinna w swoim gabinecie zabiegowym.

O tym, czy świadczenie jest udzielane w trybie nagłym decydują okoliczności udzielenia tego świadczenia, a także sam lekarz, który w zleceniu wykonania iniekcji powinien określić tryb udzielenia tego świadczenia.

Co do zasady:
Podczas pobytu poza miejscem zamieszkania, np. na wakacjach, w delegacji, u rodziny, pacjent ma prawo do podstawowej opieki zdrowotnej w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Leczenie w ramach POZ w trybie planowym odbywa się u tego lekarza/ pielęgniarki/ położnej, do których pacjent złożył deklaracje wyboru.

Zarządzenie Nr 77/2015/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 19 Listopada 2015 r. ( ze zm.) w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna
Witamy w serwisie Urząd Zdrowia, w którym możesz zadawać pytania i zdobywać wiedzę na temat działania publicznej służby zdrowia.
...