0 głosów
przez użytkownika (5.7k)

Po wizycie w szpitalu otrzymałem od lekarza prowadzącego zapotrzebowanie na "sprowadzenie z zagranicy produktu leczniczego dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta dopuszczonego do obrotu bez konieczności uzyskania pozwolenia".Na zaświadczeniu nie mam jeszcze podpisu konsultanta z danej dziedziny medycyny, w tym przypadku chodzi o neurologię dziecięcą. Jak powinienem postąpić aby rozpocząć procedurę sprowadzenia leku? Do kogo należy się zwrócić, jak znaleźć owego konsultanta?

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika (41.8k)

Zdarza się, że lekarstwa niezbędne dla ratowania życia i zdrowia nie są wpisane na listę leków zarejestrowanych w Polsce. Można je wówczas sprowadzić z zagranicy po uzyskaniu zgody Ministerstwa Zdrowia.
Zapotrzebowanie na lek może wystawić szpital lub lekarz prowadzący leczenie pacjenta poza szpitalem. Jeśli chory leczony jest w szpitalu, zapotrzebowanie wystawia jego lekarz prowadzący, a podpisuje je dyrektor lub osoba przez niego upoważniona. Natomiast zapotrzebowanie wystawione przez lekarza leczącego pacjenta poza szpitalem musi być potwierdzone pisemnie przez konsultanta z danej dziedziny medycyny. Tak przygotowane dokumenty powinny trafić do Ministerstwa Zdrowia. Wysyła je pacjent lub lekarz.

Wszystkie wskazówki dotyczące sprowadzenia leków z zagranicy można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia: http://www.mz.gov.pl/leki/produkty-lecznicze/sprowadzanie-lekow-z-zagranicy-na-tzw-zapotrzebowanie/.
Tam znajduje się również wykaz konsultantów wojewódzkich w poszczególnych dziedzinach: http://www.mz.gov.pl/ministerstwo/konsultanci-w-ochronie-zdrowia/konsultanci-wojewodzcy/.

Witamy w serwisie Urząd Zdrowia, w którym możesz zadawać pytania i zdobywać wiedzę na temat działania publicznej służby zdrowia.
...