0 głosów
przez użytkownika (1.8k)
Przeszedłem udar mózgu. Jestem osobą niepełnosprawną. Mam trudności z dostaniem się do gabinetu rehabilitacyjnego. Czy mam prawo do rehabilitacji prowadzonej w domu?

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika (5.5k)

Tak, o ile od daty wystąpienia udaru mózgu nie upłynęło 12 miesięcy. Umowy zawarte przez NFZ przewidują świadczenia rehabilitacyjne realizowane w domu pacjenta. Przepisy wskazują na grupę pacjentów, wobec których winna być prowadzona rehabilitacja w warunkach domowych. W tym przypadku istotne jest schorzenie oraz czas, jaki upłynął od momentu rozpoczęcia choroby. Do udzielania świadczeń w warunkach rehabilitacji domowej kwalifikuje lekarz poradni rehabilitacyjnej, który po wizycie w domu pacjenta, ustala ogólny program usprawniania leczniczego. W zależności od wskazań lekarskich zabiegi wykonywane są w domu pacjenta przez fizjoterapeutę – częstotliwość, długość cyklu terapeutycznego, liczbę zabiegów ( do 5 dziennie) oraz termin wizyty kontrolnej ustala lekarz kierujący – dostosowując te parametry indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Czas trwania rehabilitacji domowej dla jednego pacjenta wynosi 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym.

Po zakończeniu rehabilitacji w warunkach domowych lekarz poradni rehabilitacyjnej informuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinnego) pacjenta o wynikach leczenia.

...