0 głosów
przez użytkownika (120)

Jestem zapisana na operację kosteczek słuchowych na maj 2020. Pracuję w Polsce i mam ubezpieczenie NFZ, ale planuję się niedługo wyprowadzić do Czech. Chcę się upewnić, czy to rzeczywiście znaczy że zostanę wypisana z listy? Czy może jednak jest możliwość przejścia tej operacji w maju 2020 roku, mimo iż będę poza krajem? Czy jest jakaś możliwość, która pozwala mi na przejście tej operacji?

2 odpowiedzi

0 głosów
przez użytkownika (1.8k)

Wydaje mi się, że w czasie bycia w kolejce nikt nie weryfikuje czy osoba jest wciąż ubezpieczona. Ważne mieć ubezpieczenie w momencie wizyty. Czyli być w miesiącu operacji zarejestrowanym w Polsce jako bezrobotny albo wykupując sobie dobrowolne ubezpieczenie albo znajdując na ten czas jakiś inny sposób bycie objętym ubezpieczeniem.

Ale dla pewności, ja bym dowiedział się u świadczeniodawcy czy faktycznie brak ubezpieczenia powoduje wypisanie z kolejki.

0 głosów
przez użytkownika (140)

Osoby pracujące w jednym państwie, a mieszkające w innym, podlegają ustawodawstwu państwa, w którym wykonywana jest praca. Zmieniając miejsce zamieszkania, ale nie zmieniając miejsca zatrudnienia, składki nadal będą opłacane w Polsce. Czyli zachowuje się pełne prawo do korzystania z NFZ.

Dodatkowo, osoby pracujące w jednym kraju UE, a mieszkające w innym, mają prawo do poddania się leczeniu w obydwu krajach. W tym celu niezbędne jest jednak uzyskanie formularza S1, który uprawnia do opieki w kraju zamieszkania.

...